Do Černošína přiletěli čápi

  • Do Černošína přiletěli čápi
V Černošíně čápi nehnízdí, ale na dovolenou k nám přilétnou..
Do Černošína přiletěl párek čápů, na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby tam pravidelně hnízdili. Tak to ale není, čápi mají domov jinde a Černošín si vybrali jako místo dovolené, jak vysvětlil zoolog Martin Liška, který je zaměstnancem Muzea Českého lesa v Tachově. „Podle čísel kroužků jde o čápy, kteří letos hnízdili v Boru. Zjevně už vyvedli mláďata a teď se potulují po regionu. Černošín je láká, jednak se tu kolem sekají a orají pole, čím vyorají potravu v podobě myší a navíc je zde skládka, kde se dá také najít něco dobrého na zub,“ říká Liška.
*
Čápi ale nejsou původem z České republiky. „Narodili se oba v Německu, čápice je jedenáctiletá od Heilbronnu a čáp je mladší, je mu pět let a pochází od Würzburgu. Takže se přemístili o více jak dvě stovky kilometrů,“ vysvětlil zoolog.
*
Čápy obdivuje už několik dní celé město. „Pro všechny je to pozdvižení, každý si je chodí fotit. Oni dokážou několik hodin sedět na střeše kostela, nebo na některém z okolních domů,“ říká místostarostka Černošína Hana Merglová.
*
Příjezd zoologa Martina Lišky se neobešel bez zvědavých skupinek lidí, kteří dostali svolení se na čápy podívat přes stativový dalekohled. Využili toho děti i dospělí, dokonce i turisté z celé republiky, kteří šli od hradu Volfštejna.
Tak, je to paráda je pozorovat, oni každý den pózují hodiny na střeše a je radost se na ně dívat, můj syn Štěpán je pořád sleduje. Děkujeme i za možnost podívat se  přes dalekohled, pěkný zážitek,“ řekla Jitka Jersáková.

Martina Sihelská

Partneři