LODNÍ DŮSTOJNÍK VYPRÁVĚL O CESTÁCH PO OCEÁNECH

• LODNÍ DŮSTOJNÍK VYPRÁVĚL O CESTÁCH PO OCEÁNECH
Nevšední besedu zažili návštěvníci černošínského muzea v pondělí odpoledne 8. ledna. Pozvání totiž přijal Petr Sovič, který je 1. palubním důstojníkem na námořní lodi Marlow Navigation.

O zážitky z cest rozhodně neměl nouzi, vyprávěl o nákladech, bouřích, pirátech, ale také o krásných západech slunce či delfínech. Své vyprávěni doplnil i video projekcí. Petr Sovič je původem z Příbrami, kde se narodil v roce 1988, ale nyní žije nedaleko západočeského Rozvadova. V roce 2010 začal studovat na Námořní škole v Bratislavě – důstojník ve strážní službě. Školu zakončil o čtyři roky později zkouškou na Ministerstvu dopravy SK. Už ale od roku 2012 pracoval, zpočátku jako palubní asistent na námořní lodi Marlow Navigation, postupně se vypracoval na pozici 2. palubního důstojníka, nyní je už 1. palubním důstojníkem na téže lodi.
V roce 2017 navíc ukončil Akademii Morska v Gdynii jako důstojník ve strážní službě Management Level. „Všechny zkoušky byly těžké, ale ta poslední byla navíc ještě v Polštině, takže jsme si neustále musel něco dohledávat přes překladač. Ale rozhodně bych neměnil. Je pravdou, že některé zážitky na cestách, když dojte k nepředvídatelným událostem, mi dávají zabrat, docela i propotím košili. Při bouři se kromě usměrňování lodi potýkáme i s mořskou nemocí. Nepříjemné jsou i situace, kdy vás ohrozí jiná plavidla, ať už jako nepozorní lodivodi, kteří nedodrží pravidla, nebo i piráti, kteří dokážou ze všech stran obklopit loď a pak požadovat výkupné. Nikdy nevíte, co vám jaká cesta přinese,“ uvedl Sovič s tím, že většinou odjíždí na čtyři měsíce, ale nejsou výjimkou ani delší cesty. „Jsem rád za pozvání z Černošína, zpočátku jsem nevěděl, jak budou lidé reagovat, ale postupně se zapojili a povídali jsme si. Díky,“ dodal Sovič.

Mezi posluchači byla také Jiřina Melicherová z Černošína. „Bylo to velmi poutavé vyprávění, moc se mi to líbilo. Já osobně vodu miluji, ale asi bych na ní takhle pořád být nemusela. Je mi jasné, že to ti námořníci nemají vůbec jednoduché,“ řekla Melicherová.

Přišel také student David Zušťák. „  Beseda byla super, určitě jsme se mohli dozvědět plno zajímavostí o tzv. životě na vodě. Z Petra sršela skvělá nálada, jde vidět, že ho to opravdu  baví, i když je to asi velmi náročná práce, pro několik lidí i nepředstavitelná. Děkuji za skvělé a zajímavé prezentování  kariéry na vodě. Přeji mu hodně úspěchů v životě, ať bere život stále s humorem, jako jsme mohli zpozorovat právě dnes na besedě v Černošíně. Petře, díky – smekám,“ vzkazuje Zušťák z Černošína.

MarS