NA AUTÍČKA DO MUZEA!

• NA AUTÍČKA DO MUZEA!
Modely autíček, co miloval každý tatíček!
Začátkem července byla v černošínském muzeu zahájena výstava modelů autíček, která nahradila prvorepublikové panenky. Modely jsou v měřítku 1:43 a na celé léto je do muzea zapůjčil Eduard Kvasnička z Kladrub. Ten se ke sběratelství vrátil v podstatě po čtyřiceti letech.
Jak k tomu došlo, to zjistíte v následujících řádcích.

Jak vlastně sbírka modelů začala?
Já už je kdysi v mládí sbíral a měl jsem krásné kousky. A tehdy se to neshánělo lehce, to bylo hlavně v cizině. U nás se modely kupovaly v Tuzexu, takže to znamenalo shánět bony a levná záležitost to rozhodně nebyla. No, ale během let jsem pak o sbírku přišel, byly jiné starosti. Takže jsme se po letech opět k tomuto koníčku vrátil.

A proč vlastně?
Tak je to prostě vzpomínka, měl jsem ta autíčka rád. Navíc moje manželka je ráda, protože říká, že, kdo si hraje, nezlobí.  Mám dvě dcery a ta mladší mi začala konkurovat, také sbírá, hledáme spolu na internetu, probíráme, jaký kousek koupit a podobně.

Kolik autíček dnes máte a jaká například?
Tak začal jsme asi před pěti lety a dnes jich mám na dvě stovky. Většinu pěkně v krabičkách. A jaká, no nemám přímo potřebu se soustřeďovat jen na určitý druh. prostě všechny modely jsou v měřítku 1:43 a mám například prezidentská auta – slavný lincoln, ve kterém zastřelili Kennedyho, citorena, ve kterém jezdil slavný generál de Gaulle. Pak mám kultovní vozy, například auta pontiac, buick, renault, bugatti  a další a další. A také různé české vozy.

Jak se dnes shání autíčka?
Dnes je to mnohem jednodušší, než dříve a jsou tedy dostupnější. Síla internetu je nekonečná a dají se tam dohledat úžasné kousky. Když tedy najdete čas u toho sedět. Máme už své oblíbené stránky, kde často pořizujeme, například server automodels.

Jak dlouho bude výstava v Černošíně?
Do Černošína jsem auta půjčil až do konce léta a výstava je otevřená denně od 10 do 17 hodin. Jde zhruba o polovinu mé sbírky. Také jsem tam nechal na shlédnutí nějaké časopisy, kde se lidé mnohé o modelech dozví.

Máte ještě nějaké koníčky, motto?
Mým krédem je, že rád pomáhám druhým, chci prostě být dobrým člověkem. A dělám, co mě baví.

MarS