Viktoriánská móda nadchla

  • Viktoriánská móda nadchla
V polovině ledna byla v černošínském muzeu zahájena výstava pod názvem Historie dámské módy.
Jde o soukromou sbírku Jiřího Sauka z Branky u Tachova, který přivezl do sbírky několik dobových oděvů, pokrývky hlavy, boty, ale také různé doplňky, jako například kabelky, šperky, kosmetické sady, vůně či rukavičky. „Jde o část mé velké sbírky, kterou mám v muzeu v Chodové Plané. Do Černošína jsem vybral žádané kousky, jako například viktoriánské šaty z roku 1870, nebo šaty z tak zvané edvardovské doby, tedy kolem roku 1906. Jde o velmi pěkné kousky a při vernisáži se lidé na ně hodně ptali,“ usmíval se Sauko.

Na výstavu se přijela podívat i Jarmila Straková z Andělic u Klatov. „Jak jsme se z médií dozvěděla, že tu ta výstava bude, hned jsem věděla, že se sem vydám. A smekám. Na to, jak je ten Černošín malý, skoro vesnice, tak tedy má muzeum na velké úrovni, byť tedy ten výstavní prostor je spíše takový malý komorní. Vše je tu krásné, expozice historických šatů je vkusně připravená a já to umím ocenit, protože jsem sama sběratelkou, a to starých panenek. S tím vlastně oděvy také souvisí. Jinak jsem velkou milovnicí viktoriánské doby,“ přiznala Jarmila Straková, která ujetých kilometrů určitě nelitovala.

Ze Stříbra přijelo 13 členek Svazu tělesně postižených v čele s Jiřinou Hrubou. „No, to jsme si nemohly nechat ujít, zvláště, když se nám navíc naskytla možnost i prohlídky kostela. Jinak výstavu doporučuji, je tam tolik kouzelných věcí, ta historie tam tak dýchá a úplně vás do té doby přenese. A pan Sauko na nás velice zapůsobil, věděl tolik věcí, o všem vyprávěl,“ chválila Jiřina Hrubá.
Výstava v Černošíně potrvá do konce ledna a je otevřená denně, kromě nedělí, od 10 do 16 hodin.
 
AUDIO ZVUK – reportáž Českého rozhlasu Plzeň zde:  https://plzen.rozhlas.cz/modni-historicke-skvosty-zari-v-cernosine-8135674
Partneři