Výstava maňásků

• Výstava maňásků
Maňáskové v muzeu, přijďte si zahrát divadélko!

Výstava maňásků byla zahájena v černošínském muzeu. Najdete jich tam kolem sto padesáti a každý maňásek tam plní svou funkci, jsou totiž poskládány do pohádek. A to byl hlavní cíl, jak uvedla sběratelka maňásků Jarmila Straková z Andělic na Klatovsku. " Maňáskové jsou sestaveni tak, aby každý poznal pohádku. Takže je tu třeba skříň, ve které najdete Šípkovou Růženku,  další pak Peklo s princeznou nebo také Tři oříšky por Popelku a další. Ale jsou tu i taková pořekadla, například Zlatá brána, nebo Běží liška k táboru," usmívala se Straková při instalaci.

V expozici je také pomyslná malá divadelní scéna a dvacet volných maňásků ke hraní. "Představovala jsem si to tak, že prostě děti i dospělí si prohlédnou expozici a mohou si pak sami zahrát maňáskové divadlo, posedět, užít si to. V muzeu jsme se domluvila, že návštěvníci na to budou určitě reagovat a podle prvních zpráv se tam už řada pohádek odehrála, z čehož mám obrovskou radost, přesně to byl můj cíl," vysvětlovala Straková.

Hned první hodiny výstavy zaznamenaly vysokou návštěvnost, přijeli lidé z Jablonce, Plzně, Holýšova i Tachovska. "My jsme o výstavě věděli od kolegyně, tak jsme si to spojili s návštěvou hradu Volfštejna. Dokonce kvůli nám přijela i průvodkyně, která měla původně ten den volno, ale chtěla se nám osobně věnovat. A stálo to za to, protože nás prováděla s maňáskem kašpárkem, a to nás moc pobavilo. Naše parta nakonec zůstala v muzeu déle, než plánovala, zahráli jsme si divadlo a dokonce jsme měli možnost prohlédnout si i interiér kostela sv. Jiří. Takže doporučuji, nejen maňásky," uvedla plzeňská Štěpánka Zýková, která přijela s přáteli.

Z Holýšova přijela Renata Volfová. "Krásně členité muzeum, spousta úžasné historie a teď i maňáskové, skvělé. Také jsme se na chvilku stala herečkou a zahrála pohádku o princezně Kátě a pejskovi," řekla i napsala i do muzejní knihy návštěvnice z Holýšova.

Výstava bude v černošínském muzeu až do konce letních prázdnin.

Reportáž z Českého rozhlasu Plzeň zde: https://plzen.rozhlas.cz/pohadkove-okouzleni-navstivte-v-cernosinskem-muzeu-8789890